Nutarėte sportuoti? Pasidalinkite planais su kardiologu

2016-03-06

Sportas – sveikatos ir energijos šaltinis, tačiau tik tuo atveju, jei sportuojama atsakingai. Mirusiųjų skaičius nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL), palyginus su kitomis ligomis, yra vienas didžiausių ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos šalyse. „Elite medicale“ klinikoje dirbantys kardiologai prof. habil. dr. Donatas Vasiliauskas ir med. dr. Jolanta Marcinkevičienė atkreipia dėmesį, kad didelę riziką širdžiai kelia individualaus žmogaus krūvio neatitinkantis sportas ir ragina visus, prieš pradedant sportuoti, pasikonsultuoti su medikais ir atlikti būtinus tyrimus.

„Pradedantieji sportuoti dažnai neįvertina savo širdies ir kraujagyslių funkcijų galimybių, į treniruotes ateina neišsityrę širdies būklės. Per greitai užsimoję pasiekti maksimalų rezultatą, jie neapsilanko ir pas specialistą, kad šis nustatytų individualius fizinio krūvio tolerancijos slenksčius – kiek laiko galima sportuoti, kada būtina daryti pertraukas, kokius pratimus rinktis, o kokių vengti“, – teigia prof. D. Vasiliauskas ir atkreipia dėmesį, kad prieš apsilankymą sporto salėje, su gydytoju būtina pasikonsultuoti ne tik tiems, kam nustatyta širdies ligų diagnozė, arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, nutukimas ar sergantiems sąnarių ligomis bet ir sveikata nesiskundžiantiems pradedantiesiems.

Dr. J. Marcinkevičienė sako, kad dažnai tenka konsultuoti jaunus žmones, kurie nori kuo greičiau pasiekti sportinių rezultatų ar staigiai pagerinti fizinę formą, tačiau neatsižvelgia į tai, kad iki šiol fiziškai neaktyviu buvęs kūnas ir širdis gali patirti stresą ir persitempti. Pasitaiko ir vyresnio bei vidutinio amžiaus žmonių, trokštančių išlaikyti tokį patį fizinį pasirengimą, kaip ir jaunystėje. Pasak specialistės, tokie žmonės dažniausiai sportuoja įprastu, daugelį metų kartojamu tempu, neatsižvelgdami į didėjantį amžių, sveikatos pakitimus ar persirgtas ligas. Kartais nutinka ir taip, kad širdies ligomis, peršalimu sergantys ar neseniai operacijų turėję žmonės vis tiek nusprendžia sportuoti – nepasitarę su gydytoju jie kelia didžiulį pavojų savo sveikatos būklei.

Pasak specialistų, nors įprastai sporto klubuose įrengtos saugios technologijos, o salėse turi būti pirmąją pagalbą suteikti galinčių trenerių, kiekvienas žmogus pats atsakingas už savo sveikatos būklę. Tam, kad galėtumėte pasiekti geriausių rezultatų ir nepakenkti sau, kardiologai rekomenduoja apsilankyti pas specialistus, kur kiekvienam žmogui:

 

  •         registruojama ramybės elektrokardiograma (EKG), kuri parodo širdies laidžiosios ir elektrinės sistemos būsenos aritmijų galimybes, greitą arba pernelyg retą širdies ritmą;
  •         atliekamas krūvio testas, kurio metu nustatomas aerobinio slenksčio, širdies reakcijos adekvatumas į fizinį krūvį;
  •         atliekamas širdies echoskopinis įvertinimas – širdies miokardo būsena, vožtuvų funkcija, sistolinė ir diastolinė širdies funkcijos, raumens, širdies pertvaros ir sienelių storio nustatymas;
  •         padaromas bendras kraujo tyrimas ir gliukozės toleravimo testas.

 

Prof. habil. dr. D. Vasiliauskas ir dr. J. Marcinkevičienė pacientus konsultuoja „Elite medicale“  klinikoje – šiuolaikinėje privačioje gydymo įstaigoje, dirbančioje daugiau nei 20 metų. Klinikoje vykdoma ankstyva širdies ir kraujagyslių ligų diagnostika, įvertinama vidaus organų būklė, nustatomos ligos priežastys. Specialistai atlieka tiek jaunų, tiek profesionalių sportininkų pagilintus funkcinius sveikatos tyrimus, taikomos išsamios metodikos pirmiesiems širdies raumens pertempimo požymiams nustatyti. 

 

Partneriai